trening

To rodzaj ćwiczeń od lat doceniany przez kulturystów i z powodzeniem stosowany zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Trening priorytetowy jest swoistym rozwinięciem zwykłego “splita”. Podczas jego wykonywania skupiamy się na likwidacji dysproporcji masy i siły mięśni, a co za tym idzie – ujednolicenia wyglądu sylwetki. Takie ćwiczenia z powodzeniem stosowane są również przez sportowców innych dyscyplin, np. pięściarzy, u których jedna strona ciała, ze względu na specyfikę obranej pozycji, zawsze będzie bardziej rozwinięta. Pozwala to na uniknięcie późniejszych powikłań zdrowotnych.

Jak działa trening priorytetowy?

Priorytet mięśniowy to partia ciała, na której rozwoju najbardziej nam zależy i na którą kłaść będziemy większy nacisk. By osiągnąć zamierzony efekt, należy przede wszystkim zwiększyć częstotliwość treningów na daną partię, na przykład dodać do treningu split dzień treningowy, w którym będziemy się skupiać tylko na niej. Zwiększyć można również ilość serii oraz powtórzeń podczas zwykłego dnia treningowego, oraz obciążenie. Priorytezując np. klatkę piersiową zaczniemy trening od niej i będziemy go wykonywać na submaksymalnych obciążeniach, często z zastosowaniem technik takich, jak powtórzenia wymuszone, które maksymalizują intensywność ćwiczeń.

Przykładowy dzień treningowy – priorytet klatka piersiowa.

Klatka + triceps:

Klatka

– wyciskanie sztangi na ławce płaskiej 4 x 10-2

– wyciskanie sztangi w skosie (lub skosie odwrotnym) 4 x 8-10

– rozpiętki z hantlami na ławce poziomej 4 x 8-10

– wyciskanie na maszynie siedząc 3 x 10

Triceps

– pompki na poręczach 3 x 10

– wyciskanie francuskie sztangą leżąc 3 x 8-10

– prostowanie ramion z liną wyciągu górnego 3 x 12-15

Zalety treningu priorytetowego

Ten rodzaj ćwiczeń doceniają szczególnie doświadczeni i startujący w zawodach kulturyści, których sylwetka musi być praktycznie idealnie symetryczna, by być dobrze ocenioną przez sędziów. Ma on również działanie prozdrowotne. Wielu atletów, takich, jak wcześniej wspomniani pięściarze, czy piłkarze, u których występuje zjawisko “słabszej nogi” mogą zapobiec występowaniu nieprzyjemnych powikłań po zakończeniu kariery, właśnie dzięki treningom priorytetowym.