Maksymalizacja efektów

 

Po co ludzie chodzą na siłownię? Zapewne bylibyśmy w stanie znaleźć tyle powodów, ilu ćwiczących. I każdy z nich jest dobry! Najczęściej chcemy poprawić swój stan zdrowia, schudnąć lub zbudować masę mięśniową. Co jednak zrobić, aby nasze wysiłki przyniosły oczekiwane efekty? Początkowy etap ćwiczeń to wyjątkowy czas. Dlaczego? Organizm osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z treningami, nie był wcześniej poddawany bodźcom treningowym, dzięki czemu w ekspresowym tempie dostosowuje się do pojawiających się zmian. Warto maksymalnie wykorzystać ten czas, ponieważ nasze ciało już nigdy w tak intensywny sposób nie zareaguje na trening. Jak więc postępować, aby osiągnąć efekty?

 

Właściwa dieta

 

O prawidłowo zbilansowanej diecie napisano już niemal wszystko. Każdy wie, że nasz organizm, aby mógł funkcjonować we właściwy sposób, potrzebuje odpowiednich składników. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie nie polega wyłącznie na odrzuceniu słodyczy, fast foodów oraz żywności wysoko przetworzonej. Oczywiście jest to niezbędne, ale to dopiero początek zdrowego stylu życia. Jeżeli trenujemy, aby rozbudować masę mięśniową, koniecznie musimy utrzymać, tzw. dodatni bilans kaloryczny. Co to takiego? To sytuacja, w której dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż jest w stanie zużyć. Rzecz jasna, nie mówimy tu o ogromnej paczce chipsów lub kilku tabliczkach czekolady, a o konkretnych produktach. Dodatkowe kalorie pochodzić muszą z: węglowodanów, tj. z ryżu, makaronu, kasz, płatków owsianych, pełnoziarnistego pieczywa; tłuszczu, który znajdziemy w rybach, olejach, orzechach, nasionach oraz białka, którego najlepsze źródła to wołowina, indyk, kurczak, ryby oraz nabiał. Każdy posiłek, zawierać powinien w odpowiednich proporcjach, wszystkie trzy makroskładniki. Ważne, aby spożywać je regularnie 5-6 razy dziennie. Dzięki temu mięśnie będą posiadały odpowiednią ilość materiału niezbędnego do rozbudowy i właściwej pracy.

 

Dobrze zaplanowany trening

 

Odpowiednio ułożony trening jest niezbędny, aby we właściwy sposób pobudzić mięśnie do pracy. To właśnie w jego trakcie włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniom, koniecznym do ich późniejszego rozrostu. Największym błędem większości początkujących siłaczy, jest chęć jak najszybszego osiągnięcia spektakularnych efektów. Inspirując się kulturystami, którzy trenują już długie lata, chcemy wyglądać jak oni, więc robimy to, co oni. Pamiętaj jednak, że organizm amatora potrzebuje zupełnie innych bodźców! Na początek postaw na podstawowe ćwiczenia wielostawowe, określane także jako ćwiczenia bazowe. Co do nich zaliczamy? Przysiady, podciąganie na drążku, wyciskanie, martwy ciąg lub wiosłowanie. Bez nich, absolutnie nie powinno rozpoczynać się właściwych cykli treningowych. Dodatkową, istotną zaletą ćwiczeń bazowych, jest fakt, iż poza mięśniami, nad którymi zamierzamy pracować, pobudzamy także wszystkie inne mięśnie sąsiadujące. Zdaniem trenerów, to właśnie ćwiczenia oparte na harmonijnej pracy nad całym ciałem są zdecydowanie najodpowiedniejsze na początku przygody z siłownią.

 

Odżywki — jakie i kiedy?

 

Kwestia suplementacji na ogół stanowi sprawę dosyć sporną. Dlaczego? Bo większość niezbędnych substancji organizm otrzymywać powinien wraz z pożywieniem. Warto o tym pamiętać i traktować suplementy jako uzupełnienie, a nie zastępstwo zdrowej diety. Tylko wtedy ma to sens i jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Na rynku znajdziemy cały wachlarz suplementów, wśród nich witaminy, rozgałęzione aminokwasy, białko, gainery oraz antykataboliki. Nie posiadają one żadnej magicznej mocy, w co wielu początkujących siłaczy bardzo wierzy. Suplementy mogą pomóc, sięgajmy jednak po nie wtedy, gdy faktycznie potrzebujemy, np. gdy dopada nas zastój, z którego trudno się wyrwać.

 

Jeżeli chcesz, aby twoje starania przyniosły wymarzone efekty, koniecznie pilnuj równowagi pomiędzy trzema, wymienionymi wyżej czynnikami. Zaniedbanie jednego z nich może skutecznie uniemożliwić osiąganie postępów. Mało tego, może doprowadzić do tego, że zrobimy krok w tył.