Nie ma że boli!

 

Ten wyświechtany slogan znamy wszyscy. Tak ja uczucie bólu związanego z bardziej lub mniej intensywnym treningiem, pojawiającym się szczególnie na początku przygody z regularnymi ćwiczeniami. Zakwasy są zjawiskiem naturalnym i całkowicie normalnym, są jednak sytuację, kiedy z treningu warto zrezygnować. Wsłuchuj się w swoje ciało, odczytuj sygnały które wysyła ci organizm. Pamiętaj – nie zawsze warto biec na siłownię. Dlaczego? Bo zamiast oczekiwanych rezultatów, możemy nabawić się kontuzji a nawet doprowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Nie rób nic na siłę – czasem naprawdę lepsze efekty przyniesie porządny odpoczynek. Jakich innych, mylnych poglądów możemy być ofiarami?

 

9 mitów na temat siłowni, które nie mają poparcia naukowego

 

Mit 1. Aby zachować doskonałą formę ćwicz 1-2 razy w tygodniu. 

Byłoby fantastycznie, jednak to zdecydowanie za mało. Jeżeli chcemy, by nasz trening przynosił zauważalne efekty, powtarzajmy go minimum 3 razy w tygodniu. 

Mit 2. Najlepiej ćwiczyć o poranku. 

Nie. Najlepiej ćwiczyć wtedy, kiedy czujemy, że mamy najwięcej energii. Czujesz jej przypływ wieczorem? Zrób trening właśnie wtedy! Ćwicz zawsze, kiedy masz na to ochotę, jednak koniecznie bądź w tym konsekwentny. Nie pora jest ważna, ale to, by aktywność fizyczna stała się twoją rutyną.

Mit 3. Dzięki podnoszeniu ciężarów, twój tłuszcz przekształci się w mięśnie. 

Totalna bzdura. Tłuszcz i mięśnie to dwie zupełnie różne tkanki. Żadna z nich nie może w magiczny sposób zamienić się w inną. Trening siłowy wpływa na wzrost naszych mięśni, jednak ma niewielki znaczenie w redukcji tkanki tłuszczowej. Tu zdecydowanie lepiej sprawdzi się odpowiednio zbilansowana dieta.

Mit 4. Aktywność fizyczna to najlepsza recepta na zrzucenie zbędnych kilogramów. 

Same ćwiczenia niestety nie wystarczą. Aby schudnąć, koniecznie należy wziąć pod lupę swoją dietę i wprowadzić w niej istotne zmiany. Zdaniem ekspertów, to właśnie dieta odgrywa kluczową rolę w procesie odchudzania.

Mit 5. Trening siłowy nie jest dla kobiet. 

Wzmocnienie mięśni poprzez ćwiczenia z obciążeniami polecane jest każdemu, niezależnie od płci, wieku, oraz poziomu testosteronu. 

Mit 6. Chcesz mieć kaloryfer na brzuchu? Rób brzuszki! 

W trakcie wykonywania brzuszków do pracy pobudzone zostają głównie mięśnie podbrzusza. Zdecydowanie lepsze efekty jesteśmy w stanie uzyskać robiąc, tzw. deskę. Angażuje ona wszystkie mięśnie brzucha – z przodu, boku oraz tyłu. 

Mit 7. Aby stracić formę trzeba zrezygnować z ćwiczeń na minimum 2 tygodnie. 

Niestety, w większości przypadków, już po tygodniu można zaobserwować spadek kondycji. Po tym czasie rozpadowi ulegać zaczyna także tkanka mięśniowa. 

Mit 8. Po treningu najlepiej wypić napój dla sportowców. 

Większość napojów dedykowanych sportowcom, to głównie woda z dużą ilością cukru. Zdaniem ekspertów lepiej sięgnąć po zwykłą wodę i proteinową przekąskę, np. batonika. Białko znacznie korzystniej wpływa na budowę i regenerację mięśni. 

Mit 9. Najlepszym treningiem dla naszego mózgu są puzzle i krzyżówki. 

Zdaniem badaczy na pracę naszego mózgu najkorzystniej wpływają aktywności prowadzące do podniesienia tętna oraz intensywnego pocenia się. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na naszą zdolność zapamiętywania, poprawiają humor oraz pomagają zachować sprawność na długie lata. 

 

Mitów na temat sportu jest cała masa! Niejednokrotnie powtarzane są tak często, że powoli jest nam trudno oddzielić prawdę od fałszu. Warto wszystkie docierające do nas informacje, rozpatrywać ‚na chłodno’ a jeśli pojawią się wątpliwości, porozmawiać o nich, np. z trenerem personalnym. Rzetelna wiedza pozwoli nam na wydajniejsze treningi oraz uniknięcie kontuzji.