Pierwszy cykly kreatynowy

Kreatyna to jeden z najskuteczniejszych środków wspomagających budowę tkanki mięśniowej. Szczególnie początkujący kulturyści są zadziwieni efektami jej działania, ponieważ są porównywalne do działania sterydów anabolicznych! Niemniej jednak, z pierwszy cyklem należy poczekać – nie w celu redukcji działania negatywnego dla organizmu (ponieważ takie w przypadku przyjmowania kreatyny nie powinny wystąpić), ale po to, by zmaksymalizować efekty jej działania, bo te naprawdę potrafią być zadziwiające.

Wybór pierwszej kreatyny

Istnieje kilka rodzajów kreatyny, które różnią się od siebie właściwościami, przede wszystkim poziomem zatrzymywania wody w organizmie. Najpopularniejszą i najtańszą formą jest monohydrat kreatyny, będący po prostu połączeniem jednej cząsteczki kreatyny i jednej cząsteczki wody. Jeśli nie cierpisz na poważne problemy gastryczne i dopiero zaczynasz przygodę z tym suplementem, zdecydowanie wystarczy Ci monohydrat.

Osoby, które doświadczają niestety problemów żołądkowych po zażyciu monohydratu, mogą spróbować jabłczanu kreatyny. W obiegowej opinii ta forma suplementu była uznawana za tą, odpowiednią do stosowania podczas okresu redukcji, jednak jest to jedna z siłownianych mądrości niemających specjalnego poparcia w badaniach. Jedno jest natomiast pewne – kiedy stosujesz jabłczan, do Twojego organizmu dostanie się mniej cząsteczek wody i są one zatrzymane na krócej, nie doświadczysz więc efektu “puchnięcia” a potem “spadku”, który jest charakterystyczny dla monohydratu.

Pierwszy cykl kreatynowy

Kreatyna to substancja, którą można przyjmować nawet codziennie, jednak najpowszechniejszą formą jest organizowanie sobie swego rodzaju cyklów, gdzie zazwyczaj przez kilka tygodni przyjmujemy ten suplement, następnie dajemy organizmowi się od niego odzwyczaić i “atakujemy” od nowa. To właśnie dlatego cykle kreatynowe rozpoczyna się zazwyczaj od tygodniowej fazy nasycenia, w której przyjmujemy kilkukrotnie większą dawkę suplementu. Następnie następuje faza podtrzymania trwająca około sześciu tygodni i dwumiesięczna przerwa. To klasyczny sposób przyjmowania kreatyny, uznawany przez “starą szkołę” kulturystów.

Nowoczesne badania wykazują, że kreatyna jest skuteczna również przyjmowana na co dzień w małych dawkach. Wtedy możemy spodziewać się niewiele większego wzrostu siły i masy, jednak stosując metodę cyklu, otrzymujemy nagły zastrzyk kreatynowych właściwości.

Kto powinien się suplementować kreatyną?

To suplement właściwy dla wszystkich sportowców trenujących siłowo, ponieważ kreatyna zmniejsza ilość miostatyny, czyli białka odpowiedzialnego za hamowanie rozrostu tkanki mięśniowej. Z tego względu polecana jest kulturystom, którzy odnotowują już pewien zastój w treningach. Na samym początku ilość miostatyny w Twoich mięśniach będzie niska, dlatego pierwszy cykl kreatynowy zaleca się wykonywać po około pół roku ćwiczeń – kiedy nasz organizm już przyzwyczaił się do wysiłku, a my opanowaliśmy poprawną technikę ćwiczeń i wiemy, że chcemy dalej rosnąć!